Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia
Czytelnia

Rola mediów walce na nałogiem palenia tytoniu

Wywiad z Dr Lindą Hyder-Ferry

Rok:
Wydawnictwo:
Miejsce wydania:

Jaką rolę powinny pełnić Pani zdaniem media w walce z nałogiem tytoniowym?

Media mogą na różne sposoby wpływać na zdrowie swoich odbiorców, uświadamiając zagrożenia, dostarczając jasnych i obiektywnych informacji, m.in. o wpływie tytoniu na nasze najbliższe otoczenie. Powinny zniechęcać do palenia w obecności dzieci, czy to w domu, czy w samochodzie. Nie wolno pozwolić by dzieci, jako bierni palacze, od najmłodszych lat były wystawione na działanie trucizn zawartych w dymie tytoniowym. W USA czworo na dziesięcioro dzieci cierpi na choroby układu oddechowego z powodu biernego palenia. Media powinny również przypominać Kobietą palącym w czasie ciąży lub karmiącym piersią o ogromnej szkodliwości swoich zachowań.

Jednak media nie zawsze tak entuzjastycznie podchodzą do swojej misji. Czasem zdają się być "zmęczone" tematem.

Dziennikarze nie mogą unikać tematów mówiących o szkodliwości palenia argumentując, że o tym już pisali. Tylko ciągłe przypominanie i alarmowanie ma szansę uświadomienia palaczom, że to oni odpowiadają za choroby swoich dzieci. By taka informacja dotarła do świadomości palacza musi ją odebrać minimum 7-10 razy. To jest wielkie wyzwanie dla mediów.

Jaką formę powinny przyjąć informacje czy też przestrogi skierowane do palaczy?

Media powinni jasno podkreślać przesłanie: "Stop paleniu!". W polskich mediach powinno ukazywać się więcej reportaży i wywiadów z lekarzami, którzy w swojej praktyce zetknęli się z problemem uzależnienia od tytoniu.

Co może być pretekstem do poruszenia tego tematu?

Mówienie o problemie tytoniowym może odbywać się przy każdej okazji np.: "Światowy Dzień bez Papierosa" (31 maj), czy innego dnia związanego ze zdrowiem lub przy okazji ogłoszenia raportów medycznych. Dziennikarze powinni częściej brać udział w takich spotkaniach jak III Europejska Konferencja "Tytoń albo Zdrowie". Konferencje i sympozja są doskonałymi okazjami do wymiany doświadczeń i zdobycia nowych, ciekawych informacji. Media mogą również odgrywać rolę strażnika, pilnującego rząd w jego antynikotynowych działaniach. Na przykład kwestia refundacji lub dotacji kuracji antynikotynowych - przykład Wielkiej Brytanii, gdzie rząd pokrywa w 100 procentach koszt terapii, pokazuje znaczenie tego typu działań w ratowaniu życia palaczy.


    Dr Linda Hyder Ferry z Loma Linda University w Kaliforni (USA) jest specjalistą z dziedziny medycyny zapobiegawczej. Jej działania i badania koncentrują się na problematyce uzależnienia od tytoniu. Dr Ferry odkryła antytytoniowe działanie Zybanu. Do Polski przyjechała na III Europejską Konferencję "Tytoń albo Zdrowie", na specjalne zaproszenie firmy GlaxoSmithKline.
    Wywiad udostepniony przez serwis "Zawsze Bez Papierosa".



logo-z-napisem-białe