Regulamin ubiegania się o Certyfikat Specjalisty
w zakresie Pomocy Psychologicznej dla Par
Instytutu Psychologii Zdrowia PTP
Postanowienia ogólne
- Certyfikat specjalisty w zakresie pomocy psychologicznej dla par Instytutu Psychologii Zdrowia PTP jest rekomendacją do pracy w obszarze związanym z pomocą psychologiczną dla par.
- Certyfikat przyznawany jest przez Kapitułę Certyfikatu po rozpatrzeniu warunków koniecznych do jego uzyskania. Zarząd IPZ PTP powołał Kapitułę Certyfikatów, której zadaniem będzie przyznawanie certyfikatów, w następującym składzie:
- Dorota Brewińska – koordynator Studium Pomocy Psychologicznej dla Par, Kierownik Działu Szkoleń IPZ, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor – przewodnicząca Kapituły
- Jerzy Mellibruda – dyrektor Instytutu Psychologii Zdrowia PTP
- Anna Gromińska - certyfikowany psychoterapeuta integracyjny, trener treningów i warsztatów umiejętności psychospołecznych (rekomendacja II st PTP)
- Jolanta Hojda – psychoterapeuta, certyfikowany superwizor psychoterapii, nauczyciel akademicki
- Iwona Kołodziejczyk – psychoterapeuta, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie
- Jolanta Siechowicz - certyfikowany psychoterapeuta integracyjny, certyfikowany superwizor psychoterapii
- Członków Kapituły Certyfikatu powołuje i odwołuje zarząd Instytutu Psychologii Zdrowia PTP.
- Certyfikat przyznawany jest jednorazowo.
- Certyfikat jest drukiem ścisłego zarachowania (każdy posiada swój niepowtarzalny numer).
Kryteria przyznawania Certyfikatu w trybie zwyczajnym
Termin certyfikacji ustalony jest na styczeń każdego roku. Pracę i film należy przesyłać do recenzji najpóźniej do połowy listopada roku poprzedniego w 2 egzemplarzach.
Warunkiem ubiegania się o przyznanie Certyfikatu jest:
- Ukończenie 2-letniego Studium Pomocy Psychologicznej dla Par.
- Przystąpienie do egzaminu certyfikacyjnego uzależnione jest od recenzji z pracy i filmu (przynajmniej dobra ocena z pracy i z filmu).
- Zdanie egzaminu kompetencyjnego z oceną przynajmniej dobrą – wykazanie się wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi w zakresie pracy z parami.
Egzamin końcowy SPPdP składa się z trzech części:- obrony pracy pisemnej „Studium przypadku pary”
- obrony materiału rejestrującego pracę z parą – godzinna sesja
- odpowiedzi ustnej na 3 losowo wyciągnięte pytania z listy pytań egzaminacyjnych.
- Bezpośrednio po zakończeniu egzaminu certyfikacyjnego Przewodniczący Komisji powiadamia kandydata o wyniku egzaminu.
- Kandydat, który zdał egzamin z wynikiem przynajmniej dobrym, otrzymuje Certyfikat Specjalisty w zakresie Pomocy Psychologicznej dla Par Instytutu Psychologii Zdrowia PTP.
- Procedura certyfikacyjna jest płatna, z opłat pokrywane są: honoraria za recenzowanie materiałów przygotowanych przez studentów (studium przypadku i nagranie sesji z parą), honoraria za udział Członków Komisji w procesie certyfikacyjnym. Opłata jest bezzwrotna.
- Wysokość opłaty certyfikacyjnej uchwalana jest co roku przez Zarząd IPZ PTP.
Przyznawanie certyfikatu w trybie nominowanym
Zostaną przyznane certyfikaty osobom o niekwestionowanym dorobku w zakresie pomocy psychologicznej dla par, które są pracownikami IPZ PTP i prowadzą zajęcia w ramach Studium Pomocy Psychologicznej dla Par.
Osoby, które otrzymały Certyfikat zobowiązane są do przestrzegania zasad kodeksu etycznego PTP, stałego doskonalenia zawodowego oraz superwizowania własnej pracy.