Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia
Studium Symbol i Przestrzeń w Psychoterapii – nauka warsztatu

Studium Symbol i Przestrzeń w Psychoterapii
– nauka warsztatu

FIGURKI W PRZESTRZENI – Praca z wykorzystaniem symboli – figurek z dziecinnej kolekcji play mobile, kolorowych szkiełek, kamieni i innych przedmiotów, które ustawia się w przestrzeni. Pojęcie przestrzeni jest tutaj kluczowe – przestrzeń fizyczna, mentalna i emocjonalna – co i jak ją wypełnia i jaka energia za tym stoi. Posługując się symbolami można zobaczyć określoną sytuację w trójwymiarze, z innej perspektywy. Takie doświadczenie w połączeniu z dialogiem prowadzonym z terapeutą otwiera przestrzeń dla odczuć, rozumienia i rozwoju. Idąc za pojawiającym się impulsem można dokonać zmian w przestrzeni (hierarchii, porządku, rozmiaru i innych parametrów, które okazują się ważne w trakcie ustawiania), spróbować tak zorganizować przestrzeń, żeby była optymalna - w danym momencie lub w niedalekiej przyszłości. To początek zmian a czasami nawet symboliczne rozwiązanie problemu, które uruchamia proces zmian w realnym życiu. Figurki mogą być wykorzystane zarówno w pracy terapeutycznej jak i czysto intelektualnej nad poszukiwaniem rozwiązania dla konkretnego problemu/projektu. Pomagają podjąć decyzję, wybrać strategię, pokazując inną perspektywę odblokowują energię twórczą. Praca z figurkami nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania, odwołuje się do dziecięcej części naszej osobowości, kojarzy się z zabawą, jest prosta i zaskakująco głęboka.

Zapraszamy osoby, które chciałyby poznać metodę, poszukują rozwiązania, interesują się wykorzystaniem symbolu i przestrzeni w psychoterapii. Indywidualny program dla każdego studenta, możliwość pracy nad własnymi problemami w trakcie poznawania metody, superwizja pracy przy użyciu metod, które są tematem szkolenia.


Program:

 1. Pomaganie i relacja terapeutyczna w kontekście prezentowanej metody, filozofia pomagania
 2. Ćwiczenie umiejętności niezbędnych do pracy metodą Figurki w przestrzeni.
  Ćwiczenia doskonalące umiejętność słuchania, obserwowania, kierowania się intuicją, pokonywania własnych ograniczeń, głębokiego kontaktu ze sobą i w relacji z pacjentem
 3. Nauka warsztatu

Opis metody, zasad, reguł, niezbędnych umiejętności, możliwości zastosowania i ograniczeń

konstelacje

 1. Ja, moja praca, moi klienci, mój system, system klienta
 2. Ja, moja praca, moje zasoby, moje braki
 3. „Przestrzeń wokół stołu” – ćwiczenie, praca nad „przestrzenią” w systemie rodzinnym

figurki

 1. ustawienia sceniczne (inwentaryzacja) – co znajduje się w mojej przestrzeni, czego brakuje, czego jest w nadmiarze
 2. ustawienia relacji (osoba, z którą mam trudną relację, relacja z partnerem, dzieckiem itd), granice związku
 3. Poszukiwanie rozwiązania – rozwiązywanie problemu w sposób symboliczny (bez konieczności nazywania problemu)
 4. Diagnoza sytuacji, zmiana perspektywy, zmiana sposobu patrzenia (obrazu sytuacji)
 5. praca z objawem (choroba, emocja, destrukcyjne zachowanie, wada), maski, które zakładam
 6. ustawienia pojęć ( ja i życie, moje życie, choroba, śmierć, czas, teraźniejszość, przeszłość i przyszłość, pieniądze)
 7. konstelacje rodzinne – rodzina pierwotna i obecna
 8. ustawienia organizacyjne

szablony

Dochodzenie do wiedzy o mocnych i słabych stronach, umiejętność patrzenia na siebie tak, by wszystko było dostępne, odpowiadanie na pytanie – kim jestem i czego brakuje mi w danej, konkretnej sytuacji. Praca z wykorzystaniem 12 szablonów odpowiadających 12 wybranym pryncypiom, zasadniczym, życiowo ważnym tematom. Praca nad nimi ułatwia zrozumienie świata i nadaje masie możliwości strukturę - pozwalając zrozumieć świat i siebie.


Organizacja:

Szkolenie obejmuje 4 zjazdy marzec-czerwiec 2017 (soboty 10.00-19.00 i niedziele 9.00-14.00), w sumie 70 godzin zajęć. Zajęcia prowadzone będą w Warszawie.


Terminy:

Marzec 18-19

Kwiecień 1-2

Maj 20-21

Czerwiec 10-11

Cena szkolenia 2 000 zł (4 sesje x 500 zł), obejmuje zajęcia dydaktyczne i materiały szkoleniowe.
Szkolenie prowadzi Beata Chmielewska.


Zgłoszenia można dokonać poprzez wypełnienie formularza i wysłanie go na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , dodatkowe informacje – Beata Chmielewska 605 854 451.

logo-z-napisem-białe