Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie  dostarcza wiedzy i umiejętności z zakresu pomocy interwencyjnej, psychologicznej i terapeutycznej osobom uwikłanym w przemoc – ofiarom, świadkom i sprawcom przemocy w rodzinie. Przedmiotem szkolenia są m.in. :

• kryteria ułatwiających diagnozowanie,
  • zjawiska przemocy w ujęciu różnych perspektyw,
  • mechanizmy psychologicznego funkcjonowania osób uwikłanych w przemoc,
  • relacje pomiędzy sprawcą i ofiarą,
  • sposoby  postępowania interwencyjnego, pomocy w kryzysie oraz pomocy psychologicznej i terapeutycznej ofiarom (dorosłym i dzieciom), świadkom oraz sprawcom, ze szczególnym uwzględnieniem „niebieskich procedur”,
  • budowanie lokalnych koalicji służb i osób na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W trakcie zajęć uczestnicy mają również możliwość rozwijania umiejętności w zakresie:

• prowadzenia rozmowy, zarówno w kontakcie osobistym jak i telefonicznym z osobami doznającymi przemocy - dorosłymi i dziećmi,
  • diagnozowania konkretnych sytuacji oraz opracowywania planów pomocnych działań interdyscyplinarnych,
  • konstruktywnego prowadzenia rozmowy z osobami stosującymi przemoc,
  • współdziałania z przedstawicielami różnych służb,
  • realizacji działań wzbogacających lokalne oferty przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Kierownikiem Studium jest dr Sylwia Kluczyńska